ratel k100 bij optrekken

Op dit Forum kan u terecht met algemene vragen rond de BMW K-serie motoren.

Moderator: GVN

Plaats reactie
klaas
Berichten: 3
Lid geworden op: 10 mei 2005, 16:52
Locatie: Nijmegen

ratel k100 bij optrekken

Bericht door klaas »

Hallo allemaal,
Mijn K100 RT uit 1986 met 110.000 km gaat ratelen als ik optrek vanuit stilstand of vanuit lage toeren. Dit hoor je en voel je. Het klinkt als een klapperende nokkenasketting. Ik kan echter niet verkraren waarom dit klapperen alleen onder belasting optreedt. Bij stationair onbelast draaien hoor je niets. Iemand suggesties?
Jo De Paepe
Berichten: 3239
Lid geworden op: 28 sep 2004, 00:07
Woonplaats: Gent

Bericht door Jo De Paepe »

dag Klaas,
als je in onbelaste toestand niks hoort , komt het volgens mij uit de aandrijving.vermoedelijk de eindoverbrenging of cardanas
Zet hem eens op de middenbok en zet de versnellingsbak in neutraal. draai eens aan het achterwiel .als het de cardan is zal je dan het wel horen
klaas
Berichten: 3
Lid geworden op: 10 mei 2005, 16:52
Locatie: Nijmegen

ratel in k100

Bericht door klaas »

He Jo De Paepe!
Leuk dat je even mee denkt. Nee het cardan is het niet. Daar draait alles licht en soepel. Zo te horen komt het echt uit het blok. Nu heb ik ook wel eens iets gehoord over een balansas met losse klinknagels, maar ik kan niet rijmen dat die juist gaat rammelen onder belasting. Dat zou je juist wel van de cardan verwachten ja. Maar aan de andere kant is er sterker een relatie met het toerental (iets in motor!) dan met de snelheid(iets in cardan!)
wouteRT
Berichten: 35
Lid geworden op: 04 okt 2004, 15:10
Locatie: Gouda - Nederland

Bericht door wouteRT »

Dit kan zeer zeker de tussenas zijn. Twee problemen bij deze tussenas zijn
1. Er zitten rubber dempingsblokken in, welke op den duur gewoon op zijn.
2. Het tandwiel zit met klinknagels vast. Alleen de klinknagels krijgen op een gegeven moment te veel ruimte.

Heb zelf dit ook meegemaakt en tussenas is toen vervangen.
Een ander bekende ratel bij oudere K's is de nokkenas ketting. Deze is niet meer te stellen en heeft dan te veel ruimte..

S6
Wouter
R1100RT '97
K100 USA '85 R.I.P
RudiV
Berichten: 1
Lid geworden op: 18 feb 2005, 18:44
Locatie: Deinze

ratelen

Bericht door RudiV »

Ik heb een identieke machine. Als je het ratelen ook blijft horen bij een warme motor is het de tussenas zeker niet.
Bij mij was het ratelen afkomstig van de alternator.
De kogellagers waren duidelijk versleten en na vervanging ervan, evenals de rubberen blokken was het probleem opgelost.
klaas
Berichten: 3
Lid geworden op: 10 mei 2005, 16:52
Locatie: Nijmegen

Bericht door klaas »

:D Ah ha hier heb ik wat aan!
Uit jullie reacties begrijp ik het volgende: De ratel van de tussenas moet weg zijn als hij warm is. Dan is die het niet, want bij mij is het juist meer als geratel als hij warm is en alleen onder belasting bij lage toeren. Er lijkt een relatie met de oliedikte. Ik gebruik wel 20 W 50 dus daar is niks mis mee. Dan toch de nokkenasketting. Zijn er inderdaad meer met dit probleem? Die nokkenasketting zit trouwens helemmal ingepakt tussen geleiders. Valt er dan nog wat te klapperen? Maar goed het zou dus kunnen dat de hydraulische spanner het niet meer trekt bij lage toerentallen+ belasting. Ik snap dan nog steeds niet waarom de oliedruk onderbelasting extra zou dalen?
Bananatuffer
Berichten: 190
Lid geworden op: 23 feb 2005, 10:05
Locatie: N 00 E 32

Bericht door Bananatuffer »

volgens mij hebben de meeste K100's zo'n ratel de eerste meter na de start.

geen paniek, die ratel houdt het nog wel een half miljoen kilometer vol :wink:
jerre
Berichten: 251
Lid geworden op: 20 mei 2005, 14:43
Locatie: gent

Bericht door jerre »

ik heb een K75,bj 1985 en daar zit ook een "ratel" in,
zowel bij belasting als onbelast ratelt de motor tussen de 1000 en 1700 toeren
de distributie ketting is vervangen, dus die is het volgens mij niet

kan het dit zijn? (afkomstig van één of andere reiswebsite)
Mijn dealer verzekerde mij dat het absoluut geen probleem zou stellen en mijn
"Charlotte" me niet in de steek zou laten. Wat betrof het? Op een bepaald toerental maakte zij een ratelend geluid, afkomstig van een kogellager op de centrale as van de alternator.


mgv
Erik
Berichten: 686
Lid geworden op: 28 sep 2004, 11:51
Woonplaats: mol

Bericht door Erik »

het geratel werd op mijn K veroorzaakt door verpulverde silent-blocs
(ETK 12 31 1 464 877) en een afgebroken schoep van de daarbij behorende koppelingskast
(12 31 2 305 329) van de dynamo. Benamingen en nummers zijn uit de ETK.
Blijkt geen zeldzaamheid te zijn..Herstel was vrij simpel. Km stand 65.000.

Afbeelding
groeten
Erik op K75RT met Garmin StreetPilot 2820 en CNEur NT LifeTime.
Afbeelding
FlyingBrick K-Technik
jerre
Berichten: 251
Lid geworden op: 20 mei 2005, 14:43
Locatie: gent

Bericht door jerre »

voila de K is open gedaan, en waarschijnlijk is de oorzaak gevonden...
Afbeelding
't is niet zo heel duidelijk, maar achterop de krukas zitten 2 tandwielen, waarachter de alternator aan vast hangt. het tandwiel, waarop de startmotor aangrijpt zit dmv een speciaal mechanisme vast in het voorste tandwiel.
dat mechanisme, bestaande uit een 20 tal scharnierende elementjes die zich wanneer de startmotor ronddraait vastzetten in het eerste tandwiel, is volledig gebarsten en enkele van die elementjes (een 5tal) waren losgekomen...
hopelijk is de oorzaak nu gevonden en de ratel verdwenen. meer uitsluitsel volgende week ergens als het vervangstuk binnen is en alles weer mooi op zijn plaats zit...[/i]
Plaats reactie